2011.02.28.
19:18

Írta: szimplalány

Miért másztam négykézláb egy hétig egy 8. kerületi bölcsődében, avagy mikor szűnik meg a bölcsődék diszkriminatív finanszírozása?

Azonnali kérdésem Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszterhez (helyettesíti Halász János):

Tisztelt Államtitkár úr, gyorsan megnyugtatom Önt, hogy az első kérdésre én fogok válaszolni, Önnek csak a másodikra kell. Azért dolgoztam egy héten át gondozónőként bölcsődében, és töröltem orrot, pelenkáztam, játszottam és etettem napi 8-10 órában 18 gyereket, hogy felhívjam a figyelmet a tarthatatlan állapotokra, amelyek a finanszírozás és a bérezés körül kialakultak.

Nem tudok minden anomáliát felsorolni, erről egy teljesebb anyagot fogunk átnyújtani Önnek –  de egyet kiemelnék: azt, hogy az egy főre jutó bölcsődei normatíva mindössze 32%-át fedezi a költségeknek! Hogyan lehetséges ez? Az óvodákkal ellentétben a bölcsődei normatívát nem a felvett, hanem az aznap megjelent kisgyermek után lehet lehívni. Pedig az épületet ugyanúgy kell fűteni, világítani, ha a fél csoport nincs benn betegség miatt! Ezen kívül azokra a napokra, amikor ki lehet adni a nyári szabadságokat és el lehet végezni a tisztasági festést, nagytakarítást, szintén nem jár normatíva: a bölcsi csupán az év 251 napjára kapnak csak pénzt, vagyis komoly összegeket buknak minden egyes napon, amikor nincs bent minden gyerek! Átlagokkal számolva, egy 120 fős bölcsiben kb. 92 gyerek után lehet lehívni a normatívát. Ez teljes abszurdum.
 
Az elmúlt héten nem csak velük együtt dolgoztunk, de megpróbáltuk beosztani egy heti bérüket, ami 19 ezer forint. Elárulhatom: komoly spórolással sem sikerült. A dolgozók bére ugyanis olyan megalázóan alacsony - átlag 78 ezer forint (!)- hogy azok, akik ezt a kőkemény munkát végzik, kénytelenek filléres gondokkal küzdeni, rakosgatni a számlákat és – higgye el, szívszorító volt közelről látni - hihetetlen tempóban csúsznak le. Január 1-től pedig még jobban elkeseredettek, mert még a gyerekes kedvezményt sem tudják kihasználni, olyan keveset keresnek, az adócsökkentés nem nekik, hanem a jómódúaknak jelent emelést. Kérdésem tehát: mikor tervezik megváltoztatni a normatívaszámítás diszkriminatív módját és az óvodai kalkulációhoz közelíteni? És mikor látják be, hogy egy igazságtalan adórendszerrel tovább lökik a lejtőn az állami szolgáltatásokat a hátán cipelő alsó középosztályt a teljesen elszegényedés felé?
 
Halász János válaszában eredménynek nevezi, hogy ők nem csökkentették a normatívát, megígéri, hogy a számítást átgondolják, majd kicsit halkabban hozzáteszi, hogy szerinte igazságos az adórendszer.
 
Viszontválaszom:
Köszönöm a választ, és remélem, hogy sürgősen intézkednek, ha van rá igény, szívesen beszámolnánk - fideszes képviselőtársammal együtt - a NEFMI munkatársainak a tapasztalatainkról.
 
Ami a fizetéseket illeti: tudom, hogy nem Ön az illetékes, de én egyre várom azt a napot, amikor végre nem csak magánbeszélgetésekben, hanem a nyilvánosság előtt is kiáll valaki a kormány részéről és beismeri: hibáztunk, egy mélységesen igazságtalan és megalázó adórendszert hoztunk létre, amely a szegényeket továbblöki a lejtőn és a jómódúaknál hagy még több pénzt, és változtatni fogunk ezen.
 
Önök ismerik az én elkötelezettségemet a nők munkaerőpiaci helyzetének javítása iránt, és ennek fontos tényezője a nappali ellátás javítása. Ezért is javasoltuk még ősszel a normatíva rendezését és a 10 ezer fő alatti településeken a más formák (Családi napközik) azonos szakmai színvonal esetén ugyanolyan normatívával való támogatását. Ezt akkor nem támogatták, remélem, hamarosan ez is rendeződik a bölcsik helyzetével együtt.

3 komment

süti beállítások módosítása